Moja Algieria

Algierskie klimaty... czyli migawki z życia polskiej emigrantki

czwartek, 8 października 2009

Jardin d'essai
Po pieciu latach renowacji otwarto stoleczny ogrod botaniczny - Jardin d’Essai.
Architekci, botanicy i ogrodnicy glownie z Francji i Hiszpanii odrestaurowali
calosc i zaprojektowali ddodatkowo dwie restauracjie, lazienki, centrum informacujne, a to wszystko posrod fauny i flory pochodzacej przede wszystkim z Afryki i Ameryki Pln, datowanej nawet na 1830r.

Polozony na powierzchni ok. 32 ha park zostal podzielony na trzy czesci: ogrod w stylu angielskim i francuskim, a takze zoo. Nowopowstala szkola ulokowana w ogrodzie botanicznym bedzie sie zajmowala ksztalceniem specjalistow w zakresie ogrodnictwa, zas zwierzecy szpital i laboratorium bedzie sluzyc mieszkancom zoo.

Wyglada kusząco - chyba juz wiem gdzie zrobic powitalny piknik po powrocie do Algierii :).

2 komentarze:

 1. ale ładny ogród botaniczny, aż by się chciało pospacerować...a to ostatnie zdjęcie drzew robi wrażenie..

  OdpowiedzUsuń
 2. Ze swojej strony dodam jedno: Jardin d'Essai to najciekawsze i najładniejsze miejsce w Algierze. Powiem więcej: chociażby dla samego zobaczenia tego ogrodu warto wybrać się do Algieru.
  Byłem tam bodaj w maju, w dniu otwarcia ogrodu po wielu latach remontu i od tamtej pory boję się tam ponownie wybrać - nie chciałbym zobaczyć, że ogród znowu jest dewastowany...
  Jako ciekawostkę podam fakt, że przed wojną kręcono w tym parku film o Tarzanie... Już samo to wydaje mi się wystarczającą rekomendacją :))
  Pozdrowienia,
  Al-Gierczyk

  OdpowiedzUsuń