Moja Algieria

Algierskie klimaty... czyli migawki z życia polskiej emigrantki

czwartek, 16 lipca 2009

Czy wiesz, ze ...?


Muzeum w Algierze posiada w swoich zbiorach bron, kotra zostala podarowana narodowemu bohaterowi -emirowi Abd el-Kader przez Abrahama Lincolna.
W amerykanskim stanie Iowa znajduje jest rowniez miasto Elkader, ktorego nazwa pochodzi od podziwianego tamze za swoja walecznosc Algierczyka. Miasteczko to ustanowilo 'siostrzane' stosunki w algierska Mascara, aby podtrzymywac swoje wzajemne relacje.

6 komentarzy:

 1. Do ciekawostek dodałabym jeszcze, że pomnik Emira a takze górujący nad Algierem przedstawiajacy 3 liście palmy złączone razem są autorstwa polskiego profesora sztuki :D Taki "nasz" akcencik tam.

  Asia

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Asiu
  Przyznaje, ze o tym polskim akcencie nie wiedzialam. Inshallah pojawi sie osobna notka o pomniku Makam shahid. A czy moze znasz godnosc tego profesora, bo net milczy na ten temat :-).

  OdpowiedzUsuń
 3. o pomniku Emira to pierwsze słyszę, żeby był zaprojektowany przez Polaka... Ale fakt faktem, że do powstania pomnika męczennika (owe 3 liście palmy) rzeczywiście przyłożył się profesor Konieczny - ten sam, który jest autorem pomnika Nike w Warszawie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Źródła nie podam, ponieważ nie mam przy sobie. Przeczytałam te informacje w gazetce wydawanej w Algierze przez panie skupione wokół Ambasady RP. Jak się zawita tam, to mają mnóstwo tego, w tym numery archiwalne.

  Pozdrawiam
  Asia :D

  OdpowiedzUsuń
 5. To miejmy nadzieje ze owe Panie z palca tego nie wyssaly :) - w koncu wspolpraca z placowka dyplomatyczna zobowiazuje ...

  OdpowiedzUsuń
 6. Pewno że tak, zwłaszcza ze to Ambasada wtedy je finansowała, nawet pracownicy pisywali. Nie sądzę, aby to skadś wykopały tak ot.

  Asia

  OdpowiedzUsuń